МХЕ „Големоилинска Река“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
МХЕ „Големоилинска Река“
Поглед на централата
МХЕ „Големоилинска Река“ is located in Македонија
Местоположба на МХЕ „Големоилинска Река“ во Македонија
НазивМала хидроелектрана „Големоилинска Река“
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоГолемо Илино
Координати41°18′50″N 21°00′06″E / 41.31389° N; 21.00167° E / 41.31389; 21.00167Координати: 41°18′50″N 21°00′06″E / 41.31389° N; 21.00167° E / 41.31389; 21.00167
Статусоперативна
ОператорБНБ Енерџи
Информации за произодството
Построен капацитет464 kW[1]

Големоилинска Река — мала хидроелектрана на истоимената река, сместена на влезот на селото Големо Илино.

МХЕ „Големоилинска Река“ е управувана од страна на БНБ Енерџи.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „БНБ Енерџи“. Регулаторна комисија за енергетика. Посетено на 9 ноември 2016.
  2. „Одлука за влегување во сила на лиценца за вршење на енергетска дејност производство на електрична енергија“ (PDF). Скопје: Регулаторна комисија за енергетика на Македонија. април 2014. Посетено на 9 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]