МРП вакцина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
МРП вакцина
Priorix.jpg
МРП вакцина
Комбинација од
Measles vaccineВакцина
Mumps vaccineВакцина
Rubella vaccineВакцина
Клинички податоци
Заштитени имињаM-M-R II, Priorix, Tresivac, Trimovax, others
AHFS/Drugs.com
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Идентификатори
ATC кодJ07BD52
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

МРП вакцината е вакцина против морбили, рубела и паротитис. Првата доза воглавно се прима на возраст од 9 до 15 месеци, додека втората се прима од 15 месеци до 6 години, со растојание помеѓу двете дози од најмалку 4 недели.[2][3] По примени две дози, ефикасноста за стекнување на имунитет е 97% против морбили, 88% против паротит, и најмалку 97% против рубела.[2] Вакцината се препорачува кај лица за кои нема евиденција за претхидно стекнат имунитет,[2] кај оние со добро контролирана ХИВ/СИДА,[4][5] и кај нецелосно имунизирани лица, до 72 часа после експозиција на морбили.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grignolio, Andrea (2018) (на en). Vaccines: Are they Worth a Shot?. Springer. стр. 2. ISBN 9783319681061. https://books.google.ca/books?id=hgFkDwAAQBAJ&pg=PA2. 
  2. 2,0 2,1 2,2 „MMR Vaccination What You Should Know Measles, Mumps, Rubella“. CDC (en-us). 2 February 2018. конс. 10 September 2018. 
  3. 3,0 3,1 Measles vaccines: WHO position paper – April 2017. „Releve Epidemiologique Hebdomadaire“ том  92 (17): 205–27. 28 април 2017 г. PMID 28459148. 
  4. Kinney, Rebecca (2 May 2017). „Core Concepts - Immunizations in Adults - Basic HIV Primary Care - National HIV CurriculumImmunizations in Adults“. www.hiv.uw.edu. 
  5. Watson, JC; Hadler, SC; Dykewicz, CA; Reef, S; Phillips, L (22 мај 1998 г). Measles, mumps, and rubella--vaccine use and strategies for elimination of measles, rubella, and congenital rubella syndrome and control of mumps: recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). „MMWR. Recommendations and Reports : Morbidity and Mortality Weekly Report. Recommendations and Reports“ том  47 (RR-8): 1–57. PMID 9639369.