Прејди на содржината

Лох Дерг (Манстер)

Координати: 52°59′N 8°19′W / 52.983° СГШ; 8.317° ЗГД / 52.983; -8.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лох Дерг
Lough Derg
Loch Deirgeirt
Координати52°59′N 8°19′W / 52.983° СГШ; 8.317° ЗГД / 52.983; -8.317
Главни приливиШанон
Главни истециШанон
Сливни земјиИрска
Најг. должина38,6 км
Најг. ширина12,9 км
Површина&10000000000000130000000130 км2
Прос. длабочина7,6 м
Најг. длабочина36 м
Зафатнина0,887 км3
Проточност0,15 г.
Брег179.000 км
Надм. височина33,5 м
Населени местаГарикенеди, Портумна, Килало и Балина, Дроминир, Териглас
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Лох Дерг (од ирски: Loch Deirgeirt што значи „пештерата на црвеното око“) — езеро што се наоѓа во јужниот дел на централната рамнина на Ирска на околу 30 км спротиводно од утоката на реката Шанон. Ова езеро со неправилен облик се наоѓа во обликувана делница со ледничка ерозија во долината на Шанон. Тесниот јужен ракав, кој е најдлабок дел од езерото, бил создаден за време на последниот леден период, со набивање на ледот во најјужниот дел од клисурата низ која денес истекува реката од Езерото. Островот во езерото Дерг кој е наречен „Чистилиште на Свети Патрик“, бидејќи се смета дека овој светец на него престојувал во 445 г. од н.е., има верско значење.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „International Lake Environment Committee Foundation“. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 2011-01-24.