Лох Дерг (Манстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лох Дерг
Lough Derg
Loch Deirgeirt
Lough derg.jpg
Координати 52°59′ СГШ 8°19′ ЗГД / 
Главни приливи Шанон
Главни истеци Шанон
Сливни земји Ирска
Најг. должина 38,6 км
Најг. ширина 12,9 км
Површина &10000000000000130000000130 км2
Прос. длабочина 7,6 м
Најг. длабочина 36 м
Зафатнина 0,887 км3
Проточност 0,15 год.
Брег 179.000 км
Надм. височина 33,5 м
Населени места Гарикенеди, Портумна, Килало и Балина, Дроминир, Териглас

Лох Дерг (од ирски: Loch Deirgeirt што значи „пештерата на црвеното око“) — езеро што се наоѓа во јужниот дел на централната рамнина на Ирска на околу 30 км спротиводно од утоката на реката Шанон. Ова езеро со неправилен облик се наоѓа во обликувана делница со глацијална ерозија во долината на Шанон. Тесниот јужен ракав, кој е најдлабок дел од езерото, бил создаден за време на последниот леден период, со набивање на ледот во најјужниот дел од клисурата низ која денес истекува реката од Езерото. Островот во езерото Дерг кој е наречен „Чистилиште на Свети Патрик“, бидејќи се смета дека овој светец на него престојувал во 445 год. од н.е., има верско значење.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]