Лоренс В. Ледвин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоренс В. Ледвин
Lawrence W. Ledvina.png
Член на Собранието на државата Висконсин
На должноста
1904–1912
Изборна единица Округот Манитовок Втора област
Лични податоци
Роден(а) септември 28, 1880(1880-09-28)
Починал(а) Предлошка:Датум на смрт и возраст
Манитовок, Висконсин
Партија Републиканска
Занимање Адвокат, учител, политичар

Лоренс В. Ледвин (28 септември 1880 – 26 септември 1932) бил американски политичар и адвокат.

Роден во Келнерсвил, Висконсин, во градот Френклин, округот Манитовок, Висконсин, Ледвин предавал на училиште во округот Манитовок. Во 1906 година, Ледвин дипломирал на Правниот факултет на Универзитетот во Висконсин, а потоа практикувал право во Манитовок и во Две Реки, Висконсин. Ледвин потоа служешл во Државното собрание на Висконсин од 1905 до 1911 година и бил републиканец.[1]

Потоа служел во морнарицата на Соединетите држави за време на Првата светска војна. Ледвин помогнал да се организира Државната банка на Манитовок.

Ледвин починал од емболија во болница во Манитовок, Висконсин на 26 септември 1932 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Biographical Sketches“. Blue Book of the State of Wisconsin. State of Wisconsin. 1909. стр. 1125. Посетено на 2020-06-25 – преку Google Books.
  2. „Lawrence Ledvina, Manitowoc, Dead“. The Capital Times. 1932-09-26. стр. 1. Посетено на 2020-06-25 – преку Newspapers.com.