Лора ДеМарко

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лора Грејс ДеМарко (англиски: Laura Grace DeMarco) е професор по математика на Нортвестерншкиот универзитет, чиешто истражување се однесувало на динамичките системи и комплексната анализа.[1]

Докторирала на Универзитетот Харвард во 2002 година, под надзор на Куртис Т. Мекмален.[2]

Во 2012 година, ДеМарко станала соработник на Американското математичко друштво.[3] Во 2017 година, таа ја добила наградата АМС Рут Литл Сетр по математика.[4] Таа е поканета говорничка на Меѓународниот конгрес на математичари во 2018 година, која зборувала во делот за динамичките системи и обичните диференцијални равенки.[5]

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

  • Hartnett, Kevin (3 January 2017), „3-D Fractals Offer Clues to Complex Systems“, Quanta Magazine

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Laura DeMarco Архивирано на 21 декември 2014 г.
  2. Laura DeMarcoПроект „Математичко родословие“ (англиски)
  3. List of Fellows of the American Mathematical Society
  4. Ruth Lyttle Satter Prize 2017
  5. „Speakers“, ICM 2018, Архивирано од изворникот на 2017-12-07, Посетено на 2018-02-24