Лодвар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лодвар е најголем град во северозападна Кенија. Има околу 20.000 жители и се наоѓа западно од езерото Туркана. Главни активности се плетење крошни и туризмот. Лежи на надморска височина од 500 метри, а најголемата температура може да достигне 50°С. Се наоѓа на патот кој ги поврзува Кенија и Судан.