Логолски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логолски јазик
Застапен воСудан
Говорници2.600  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lof

Логолскиот јазик или познат како лукаски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 1.100 говорници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]