Лисичинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лисичинка
Borage starflower Rohtopurasruoho 01.jpg
Цветови на растението
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Лисичинковидни
Семејство: Лисичинки
Род: Borago
Вид: Лисичинка
Биномен назив
Borago officinalis
L.
Синоними
Borago officinalis

Лисичинка или волски јазик (Borago officinalis), е едногодишно растение од фамилијата на цветни растенија Boraginaceae. Потекну од Медитеранскиот регион, но е натурализиран на многу места.[1] Растението комерцијално се култивира за производство на масло од неговото семе. Растението содржи пиролизидински алкалоиди, од кое некои се хепатотоксични, мутагени и канцерогени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Altervista Flora Italiana, Borragine comune, gurkört, Borago officinalis L. includes photos, drawings, and European distribution map