Прејди на содржината

Лили Цикерман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лили Цикерман (1901)

Ема Каролина Хелена („Лили“) Цикерман (1858–1949) била шведска текстилна уметница кој била пионерка на Шведската асоцијација за ракотворби (Föreningen för svensk hemslöjd) во 1899 година. Во 1914 година, таа започнала со создавање на попис на популарна текстилна уметност во Шведска, документирање на околу 24.000 предмети со фотографии и примероци од конци до 1932 година. [1] [2] [3]

Биографија

[уреди | уреди извор]

Родена на 29 мај 1858 година во Сковде, Вестергетланд, Ема Каролина Хелена Цикерман била ќерка на фармацевтот Карл Питер Цикерман и неговата сопруга Хедвиг Амалија, моминско Малмгрен. Таа израснала во Сковде заедно со нејзините тројца браќа. Откако студирала шиење и ткаење во училиштето управувано од „Пријатели на ракотворбите“ во Стокхолм, таа се вратила во Сковде во 1886 година каде предавала текстилни уметности и, соработувајќи со Агнес Бемер, отворила продавница за везење во која се продаваат нивните дела и дезени. [1] Следната година студирала во музејот во Јужен Кенсингтон и продолжила да изложува на изложбата во Стокхолм во 1897 година, добивајќи сребрен медал. [2]

Инспирирана од руралниот текстил изложен во Нордискиот музеј, во 1899 година таа го основала шведското здружение за ракотворби (Föreningen för svensk hemslöjd), со одбор со кој претседавал принцот Еуген и вклучително уметницата Отилија Аделборг, активистката за правата на жените Елизабет Там и други. [2] Цикерман ја водела продавницата на здружението, добивајќи предмети од оние кои учествувале на изложбата во Стокхолм. Организацијата постепено се проширила, нудејќи атрактивни, висококвалитетни естетски дела засновани на традиционални техники како тапацир, завеси и килими. Била создадена мрежа на продажни места низ цела Шведска. [1]

Во 1908 година, Лили Цикерман се преселила во Витцјо во SCANDIA каде што ја изградила Sommargården резиденцијата, во склоп на која имало и со ткајачко училиште (1912). Училиштето за ткаење го водела Елса Гулберг и подоцна Märta Måås-Fjetterström. [1]

Од 1914 до 1931 година, Цикерман ги посветила своите напори на создавање на сеопфатен попис на популарната текстилна уметност во Шведска. Работејќи на терен, таа каталогизирала 24.000 предмети со црно-бели фотографии и примероци од конец за да укаже на бојата и текстурата. Таа се надевала дека ќе ги објави резултатите во 27 тома, но единствениот дел што се појавил бил прелиминарниот дел за ткаење на ролакен, објавен во 1937 година. [1]

По враќањето во Скодвре во 1946 година, Лили Цикерман починала на 5 септември 1949 година. Таа е погребана во катедралата Свети Сигфрид.[1]  

Дополнително читање

[уреди | уреди извор]
  • Lilli Zickerman at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Palmsköld, Anneli (8 March 2018). „Emma Carolina Helena (Lilli) Zickerman“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon. Посетено на 10 November 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 2,2 The Benefit of Broad Horizons: Intellectual and Institutional Preconditions for a Global Social Science. BRILL. 2010. стр. 263–. ISBN 978-90-04-19287-4. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „brill“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „Zickerman, Lilli (1858 - 1949)“ (Swedish). Digitalt Museum. Посетено на 10 November 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)