Прејди на содржината

Лили Џејмс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лили Клои Нинет Томсон (англиски: Lily Chloe Ninette Thomson; род. 5 април 1989 година), попозната како Лили Џејмс (англиски: Lily James), е британска глумица.

Рани години[уреди | уреди извор]

Лили Џејмс е родена на 5 април 1989 година во Ашер, Сари, Англија во семејството на глумицата Нинет и музичарот Џејмс (Џејми) Томсон. Бабата на Лили, Хелен Хортон, била американска глумица. Џејмс учела во уметничко училиште во Тринг. Во 2010 година дипломирала на Гилдалското училиште за музика и театар во Лондон.

Кариера[уреди | уреди извор]

Лили го направила своето деби во телевизија во 2010 година,таа глуми во 4 епизоди на Само Вилијам [1] . Во 2011 година, таа глуми во 8 епизоди од серијалот " Таен дневник за повик на девојчиња ". Во 2012 година, таа ја игра улогата на Корина во филмот „ Гнев на титаните “. Од 2012 до 2015 година, таа глуми во серијалот „ Даунтон опатија“.[2] Во 2015 година беше објавен филмот „ Пепелашка “, каде таа одигра главна улога [3] .

Во 2015 и 2016 година, Лили ја добила наградата Гилд на американските глумци во категоријата „Најдобри улоги во драмска серија“ за нејзината улога во серијалот „ Даунтон опатија “. Исто така во 2017 година, Лили глуми во филмот „ Возач на бебиња “ во улога на Дебора. Во летото 2018 година, филмот „ Мама Миа! 2 “, во која Лили ја играла улогата на младата Дона.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таткото на Џејмс, Џејмс Томсон, починал од рак во 2008 година. Таа тогаш го зела неговото име како псевдоним, откако дозна дека Лили Томсон веќе е регистрирана во Еснафот на глумците .

Од 2014 година, Џејмс е во врска со глумецот Мет Смит, колега во филмот Гордост и предрасуди и зомби [4] .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Just William’s women: Be nice to them — or they’ll scream and scream till they’re sick!
  2. Downton star Lily James attends Town & Country UK launch… as she graces cover of their FIRST edition
  3. „Lily James is Disney's Cinderella“. Архивирано од изворникот на 2014-11-08. Посетено на 2020-04-14.
  4. By HANNA FLINT (2015-02-19). „Her Prince Charming! Lily James and Matt Smith make their red carpet debut as a couple at the Cinderella premiere in Milan“ (англиски). dailymail.co.uk.