Прејди на содржината

Лизинка Дирсен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шарлот Марија Терезе Лизинка Дирсен, родена во Углас (28 јули 1866 [1] - 9 септември 1952), била шведска активистка за женски права . Таа служела како претседател на Шведскиот Црвен крст 1902–1906 година, огранок во Стокхолм на Националното здружение за право на глас на жени, Здружението на Фредрика Бремер во 1921–1937 година и Умерените жени .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „724 (Hvar 8 dag / Årg. 17 (1915/1916))“. Project Runeberg (шведски). Посетено на 22 July 2019.