Лидија Литвјак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лидија Владимировна Литвјак
18 август 1921 - 1 август 1943
Роден во:Москва, РСФСР
Починал во:Красни Луч, УССР, СССР
Служба во:Советските воздухопловни сили
Период на служба:1941 – 1943
Чин:Поручник
Битки/војни:Втора светска војна
Одличја:Херој на Советскиот Сојуз
  • Ленин (орден)
  • Орден на црвеното знаме
  • Орден на Црвената Ѕвезда
  • Орден на патриотската војна (2)

Лидија Владимировна Литвјак (руски: Лидия Владимировна Литвяк; Москва, 18 август 1921 - Красни Луч,[1] 1 август 1943) беше борбен пилот во Советските воздухопловни сили за време на Втората светска војна. Со најмалку 12 соло победи,[2][3] и најмалку 4 групни[4] за време на вкупно 66 борбени мисии,[5] во период од околу 2 години. Таа беше првата жена-борбен пилот да собори непријателски авион, првата жена-борбен пилот да ја заработи титулата летечки првак, и таа го држи рекордот за најголем број на убивства од женски борбен пилот. Таа беше соборена во близина на Орел за време на Битката кај Курск откако нападнала конвој на германски авиони.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Goodpaster 2009, p. 27.
  2. Jackson 2003, p. 57.
  3. Seidl 1998, p. 323.
  4. Bergström, 2007, p. 83.
  5. Spick 1999, p. 120.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]