Ливингстонови Водопади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Почетокот на водопадите

Ливингстонови Водопадиводопади во Демократската Република Конго, Африка. Ова е назив за 32 водопади во долниот тек на реката Конго, помеѓу градовите Матади и Киншаса, главниот град на Демократската Република Конго (поранешен Заир).

Падот на водата изнесува 267 метри на должина од 350 км, протекувањето при среден водостој е 39,000 м3/s; Ливингстоновите Водопади се еден од најголемите извори на хидроенергија во светот, искористена со изградбата на хидроелектраната „Инга I“ (360 MW) и „Инга II“ (1,280 MW), „Инга III“ е во фаза на проектирање.

Водопадите се наречени по Дејвид Ливингстон, шкотски доктор, мисионер и истражувач на Африка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]