Лесното оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лесното е мешано македонско оро, кое кореографски потекнува од Мала Река.[1]

Ова е бавно оро кое се игра со постепено забрзување на крајот. Се одликува со складни и умерени движења. Играчите се во полукруг, со лицето свртени кон центарот на кругот. Мажите се држат за рамо, а жените за раце. Ритамот е двочетвртински. Постојат четири варијанти од ова оро.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 121-126