Прејди на содржината

Лаулау (Сајпан)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лаулау е населба во Сајпан, во Северните Маријански Острови. Сместена е на средишниот источен брег на островот, близу до плажата Лаулау, на северниот крај на заливот Лаолао. Иако е прилично изолирана, плажата е позната знаменитост. Селото е поврзано со пат до Сан Висент, кој лежи на југ.