Прејди на содржината

Лардо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lardo di Colonnata, тенко исечен за консумација.
Мермерен слив за саламурење

Лардо е еден вид салама кој се прави со саламурење ленти од маснотии со рузмарин и други билки и зачини.[1]

Најпознатото лардо е од тосканското село Колоната, каде што лардото се прави уште од римско време. Колоната е дел од поголемиот град Карара, кој е познат по својот мермер. Самата Колоната е локација каде што се ископува мермер од Карара, а традиционално, лардото се прави со месеци во базени направени од овој мермер. Lardo di Colonnata сега е вклучен и во каталогот на „Art of Taste“ на храна од наследство, како и во статусот IGP (Заштитена географска ознака) од 2004 година.[2]

Во популарната култура

[уреди | уреди извор]

Во фантастичниот роман Верата на паднатите, Тери Гудкинд кој го вклучуваат и лардото, како и речиси целосен опис на неговото правење и подготовката во стилот на Колоната.

  1. Gold, Jonathan (2007-07-25). „Slab City: On the meat trail, a lardo dream“. LA Weekly. Посетено на 2007-08-04.
  2. „Lardo di Colonnata“. Tuscanjourney.org. Архивирано од изворникот на June 17, 2008. Посетено на 29 October 2011.