Прејди на содржината

Књажево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на паднатите војници

Књажево е кварт на бугарскиот главен град Софија [1], кој се наоѓа на излезот на градот кон југозападниот дел на земјата, меѓу булеварот "Цар Борис III", "Никола Петков" и населбата "Горна бања", како кај булеварот "Цар Борис III" Княжево се наоѓа од двете страни на булеварот до крајот на куќите во подножјето на Витоша. Западниот дел на Књажево лежи на склон на Љулин планина, каде Владајската река ја дели Витоша од Љулин планина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сайтът на квартал Княжево