Прејди на содржината

Куќата на улицата Трубној

Од Википедија — слободната енциклопедија

Куќата на улицата Трубној (руски: Дом на Трубной) - советски филм од 1928 година, во режија на Борис Барнет, според сценариото на Николај Ердман, Анатолиј Мариенгоф, Вадим Шершеневич, Виктор Шкловски и Бела Зорич. Главните улоги ги играат: Вера Марецка, Владимир Фогел, Елена Тјапкина, Петар Бакшеев и Владимир Баталов.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Младата девојка Параша Питунова пристигнува во Москва од едно провинцисико место и со себе носи една гуска во кошница. Уплашена од големата толпа, таа својата прва ноќ во големиот град ја минува во паркот. Набргу, Параша е соочена со голем предизвик зашто мора да најде работа при што можностите не се поволни: или работа во бордел или медицинска сестра или слугинка кај некој богат човек.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кинотека на Македонија, „Програма ноември 2015“.