Прејди на содржината

Кушал Сар

Координати: 34°06′41.34″N 74°47′58″E / 34.1114833° СГШ; 74.79944° ИГД / 34.1114833; 74.79944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кушал Сар
Поглед на Кушал Сар од неговиот северен брег
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/India Jammu and Kashmir" does not exist|250px|Кушал Сар во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/India Jammu and Kashmir" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Предлошка:ПолКарта India Jammu and Kashmir|6x6px|Кушал Сар|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Кушал Сар
ПодрачјеСринагар, Џаму и Кашмир
Координати34°06′41.34″N 74°47′58″E / 34.1114833° СГШ; 74.79944° ИГД / 34.1114833; 74.79944
Главни истециChannel to the Anchar Lake
Најг. должина1.6 kм (5,249 ст 4 ин) км
Најг. ширина0.6 kм (1,968 ст 6 ин) км
Надм. височина1,582 м (5,190 ст) м

Кушал Сар ( Urdu pronunciation: [xʊʃhaːl sər] ; Kashmiri pronunciation: [kʰɔʃhaːl sar] ) е езеро кое се наоѓа во Сринагар, Џаму и Кашмир, Индија. Тој е во многу лоша состојба и е зафатен на многу места со дивоградби и депонии .[1] Езерото некогаш се протегало од Зоонимар до Аали Масџид, но сега е значително намалено. Поврзан е со Анчарското езеро преку мал канал . Друго помало езеро, познато како Гилсар, е поврзано со Кушал Сар преку тесен теснец, кој се протега со мост познат како Гил Кадал. Езерото Гилсар пак е поврзано со езерото Нигеј преку Нала Амир Кан . До 1970-тите, Марскиот канал се исцедувало во ова езеро обезбедувајќи пловност до Гандербал преку езерото Анчар. По полнењето на Марскиот канал, состојбата на езерото дополнително се влоши.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Encroachments killing Khushal Sar“. 15 May 2012. Архивирано од изворникот на April 2, 2015. Посетено на 20 Mar 2015.
  2. „Khushal Sar Breathing its last“. 26 Oct 2013. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 20 Mar 2015.
  3. „Prominent Lakes of Kashmir Division“. J&K Envis Centre. 2012. Архивирано од изворникот на 5 March 2018. Посетено на 7 March 2018.