Кулман (Алабама)

Координати: 34°10′39″N 86°50′42″W / 34.17750° СГШ; 86.84500° ЗГД / 34.17750; -86.84500
Од Википедија — слободната енциклопедија

34°10′39″N 86°50′42″W / 34.17750° СГШ; 86.84500° ЗГД / 34.17750; -86.84500

За округот Кулман видете Кулман (округ).
Кулман

Кулман (англиски: Cullman) е град во Алабама, САД, административен центар на округот Кулман. Основан е пред 1873 од германскиот имигрант полковник Џон Кулман, по кој е именуван градот. Населението во Кулман изнесува околу 14 000 души (2000).

Во Кулман е роден глумецот Ченинг Татум (р. 1980).