Ксикетс Копенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ксикетс Копенхаген е меѓународна група на кастељери во Копенхаген, Данска со интерес за изградба и промовирање на Каталонска човечка кула, традиција која потекнува од Каталонија и е призната како ремек-дело на УНЕСКО на усното и нематеријалното наследство на човештвото.[1][2] Тимот е управуван од неговото основање од страна на Наталија Керо Пратс, која е помогната од управен комитет и технички тим.

Историја[уреди | уреди извор]

Ксикетс Копенхаген е група основана во октомври 2013 година од Сорен Сандал, Данец кој бил член на тим кастељери за време на престојот во Каталонија. Кога се вратил во Данска, тој предложил создавање на група во Каталонскиот културен центар во Копенхаген. Групата е основана како мултикултурна организација со цел да ја промовира традицијата на човечки кули во Данска преку одржување на отворени проби и организирање јавни настапи.[2] Во моментов, пробите се одржуваат во Норебро, или во паркот Норебро Сколе и во спортскиот комплекс Нореброхален.

Во 2018 година, тимот го извел својот најдобар настап во историјата за време на II Меѓународен ден (како дел од XXVII фестивал на човечки кули во Тарагона). Нејзините членови го изградиле и демонтирале својот прв замок од шест ката во историјата, 3 од 6, кој претходно бил неуспешен.[3] По помалку од една година, Ксикетс Копенхаген повторно го соборил својот рекорд во Копенхаген, со изведба на други тешки акробации, на 9 јуни 2019 година во градините на замокот Розенборг, за време на III Меѓународен фестивал на човечката кула кој бил одржан во главниот град на Данска.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Escamilla, Ignasi (2017). „Colles a l'estranger“. TOT Sant Cugat (каталонски). Архивирано од изворникот на 2018-02-21. Посетено на 20 February 2018.
  2. 2,0 2,1 Xics de Granollers (11 June 2015). „Castells a la vora del mar Bàltic“. El Pati (каталонски). Посетено на 20 February 2018.
  3. García, Efren (6 October 2018). „La cultura 'govinda' aterra a Tarragona“. Ara.cat (каталонски). Посетено на 9 October 2018.
  4. „El fet casteller internacional aterra a Copenhaguen“. Revista Castells (каталонски). 5 June 2019. Посетено на 28 July 2019.