Крсто Велјанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крсто Велјанов
Роден ?
Крушево, Македонија
Починал ?
 ?

Крсто Велјанов бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење и деец на Внатрешната македонска револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Крсте Велjaнов е роден во градот Крушево, тогаш во Отоманското Царство. Учи на Софискиот универзитет, каде што во 1919 година заедно со Иван Михајлов и Јордан Чкатров го формира Македонското студентско друштво "Вардар". Од 1926 година е во редакцијата на новоформираниот весник "Македонија" [1]. Присуствува на Седмиот конгрес на ВМРО во 1928 година [2].

По Деветосептемврискиот државен удар во 1944 година е осуден по дело № 6 од т.н. Народен суд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гаджев, Иван, „Иван Михайлов (отвъд легендите)“, Том I, София 2007, Университетско издателство „Свети Климент Охридски“, стр. 161.
  2. Информация за Седмия конгрес на ВМРО