Крстачко оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крстачко оро или Крстачка е машко македонско оро, кое кореографски потекнува од Кочанско.[1]

Ова е темпераментно оро кое се игра со подрипнување. Играчите се во полукруг, се држат за рамо, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е шест-осмински. Постојат три варијанти од ова оро.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 110-113