Кристина Борг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристина Борг (1899)

Кристина Борг родена Јонсдотер (1844–1928) била шведска издавачка на весници, суфражетка и активистка за мир, која станала истакната во Хелсингборг на почетокот на 20 век. Во 1869 година, таа се омажила за Фредрик Борг, уредник на Öresundsposten, дневен весник објавуван во градот. Кога нејзиниот сопруг починал во 1895 година, таа го купила весникот, станувајќи негова издавачка во 1913 година. Покрај значителниот успех со весникот, Борг претседавала со огранокот во Хелсингборг на Националната асоцијација за право на глас на жените и исто така била во одборот на националната организација. Како рана поборничка на мировното движење, таа била членка на Sveriges Kvinnliga Fredsförening, женското мировно движење. Таа била една од двајцата шведски делегати кои присуствувале на мировниот конгрес во Милано во 1906 година. [1] [2] [3]

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во Вестра Броби во близина на Хелсингборг на 3 септември 1844 година, Кристина Јонсдотер била ќерка на Јонс Андерсон, фармер, и неговата сопруга Елна родена Персдотер. Таа била шесто дете во десетчлено семејство. Во 1860-тите, додека била службеничка во дневниот весник Оресундс-Постен, го запознала нејзиниот сопруг Фредерик Теодор Борг, сопственик и главен уредник на весникот, со кого се омажила во 1869 година. [1]

Кога нејзиниот сопруг починал во 1895 година, Кристина Борг станала сопственичка на весникот, а во 1913 година, негова издавачка и главна уредничка. Од 1906 година, таа го уредувала неделниот додаток „Вара хем“ за домови. Во врска со 75-тиот роденден на Борг во 1919 година, Каролина Видерстром ја пофалила „нејзината економска способност и нејзините новинарски дарови“ во една статија објавена во Rösträtt för kvinnor. Борг го водела весникот до непосредно пред нејзината смрт, кога, на 84-годишна возраст и соочена со зголемена конкуренција, таа одлучила да го продаде. [1]

Покрај значителниот успех со весникот, Борг претседавала со огранокот во Хелсингборг на Националната асоцијација за право на глас на жените и била во одборот на националната организација. Како рана поборничка на каузата за мир, таа била членка на Sveriges Kvinnliga Fredsförening, шведското женско мировно движење. Таа била една од двајцата шведски делегати кои присуствувале на мировниот конгрес во Милано во 1906 година. [1]

Кристина Борг починала во Хелсингборг на 9 септември 1928 година. [1]  

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Kristina Borg at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Gustavsson, Karin (2 March 2020). „Kristina Borg“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon. Посетено на 10 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. „Kristina Borg“ (Swedish). Helsingborgs stadslexikon. Посетено на 10 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Ossian-Nilsson, K.G. (3 September 1911). „Kristina Borg“ (PDF) (Swedish). IDUN. Посетено на 10 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)