Криптичка обоеност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Закамуфлирана сипа

Криптичка обоеност или камуфлажа е усогласеност (имитирање) на бојата на телото на организмите со бојата на средината во која тие најмногу престојуваат. Покрај појавата на имитирање на бојата позната е и појавата на имитирање на формата и обликот на одделни предмети од средината.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zuanon, J.; I. Sazima (2006). „The almost invisible league: crypsis and association between minute fishes and shrimps as a possible defence against visually hunting predators“. Neotropical Ichthyology. 4 (2): 219–214. doi:10.1590/S1679-62252006000100012.