Прејди на содржината

Крин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lilium chalcedonicum
Lilium chalcedonicum
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Monocots
Ред: Liliales
Семејство: Liliaceae
Род: Lilium
Вид: L. chalcedonicum
Научен назив
Lilium chalcedonicum
L.
Синоними[2]
 • Lilium calcedonicum misspelling[1]
 • Lilium miniatum Salisb.
 • Lilium byzantinum Duch.
 • Lilium heldreichii Freyn
Lilium chalcedonicum
Lilium chalcedonicum
Scientific classification
Kingdom:
(unranked):
(unranked):
Order:
Family:
Genus:
Species:
L. chalcedonicum
Binomial name
Lilium chalcedonicum

Synonyms[2]
 • Lilium calcedonicum misspelling[1]
 • Lilium miniatum Salisb.
 • Lilium byzantinum Duch.
 • Lilium heldreichii Freyn

Крин (Lilium chalcedonicum) е лушпеста европска билка која потекнува од Тоскана, Грција и Албанија .[2][1]

Опис[уреди | уреди извор]

Кринот расте висок до 1,5 метар, иако вообичаено е прилично помалку. Носи рефлексирани и кимна со цветови, обично црвени или портокалови, незабележливи, но со брадавици кон основата на периантиските сегменти.[3] Луковичесто растение природно распространето во Тоскана, Грција и Албанија. Во Македонија се среќава во Национален парк Галичица.[4]

Неговите цветови се спуштени надолу и имаат црвена или жолта боја. На Викторијанскиот јазик на цвеќе, криновите отсликуваат љубов, жар и наклонетост кон вашите најблиски, додека портокаловите кринови се залагаат за среќа, љубов и топлина.[5]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Altervista Flora Italiana, Giglio del Bosforo. Lilium calcedonicum L.
 2. 2,0 2,1 2,2 Kew World Checklist of Selected Plant Families
 3. European Garden Flora; vol. 1.
 4. НП Галичица
 5. „Symbolism of the Lily - The Flower That is a Part of History“. Buzzle. Архивирано од изворникот на 26 ноември 2016. Посетено на 26 ноември 2016.