Кранија (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кранија во старогрчката митологија била нимфа.

Митологија[уреди | уреди извор]

Била Хамадријада на дрвото цреша[1], односно на видо Cornus mas.[2] Како и другите Хамадријади, родители ѝ биле Оксил и Хамадријада.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. -{Greek Myth Index: Craneia}- Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Приступљено 9. 4. 2013.
  2. -{theoi.com: Hamadryades}-, Приступљено 9. 4. 2013.
  3. Цермановић-Кузмановић, А. & Срејовић, Д. 1992. Лексикон религија и митова. Савремена администрација. Београд.