Прејди на содржината

Кралицата е мртва (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кралицата е мртва - (англиски: The Queen Is Dead) - албум на англиската група „Смитс“ (The Smiths) од 1985 година. Во 2013 година, британското музичко списание „НМЕ“ (NME) го прогласило албумот за најдобар на сите времиња.[1]

Технички информации[уреди | уреди извор]

Албумот е објавен од страна на дискографската куќа „Раф трејд рекордс“ (Rough Trade Records), a како продуценти се јавуваат пејачот Мориси (Morrissey) и гитаристот Џони Мар (Johnny Marr). Истовремено, тие се автори на сите песни, освен на првата песна на албумот („The queen is dead“), која е напишана од Милс, Годфри и Ску (Mills, Godfrey and Scoo). Инженер при снимањето на албумот бил Стифен Стрит (Stephen Street).[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

На албумот се наоѓаат 10 песни:[3]
Страна A:

 • The queen is dead (6:23)
 • I know it’s over (5:48)
 • Never had no one ever (3:36)
 • Cemetery gates (2:39)


Страна B:

 • Bigmouth strikes again (3:12)
 • The boy with the thorn in his side (3:15)
 • Vicar in a tutu (2:21)
 • There is a light that never goes out (4:02)
 • Some girls are bigger than others (3:14)
 • Frankly, Mr. Shankly (2:17)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. NME, „The Smiths’ ‘The Queen Is Dead’ tops NME’s list of 500 greatest albums of all time“ (пристапено на 14.3.2017)
 2. The Smiths, The Queen Is Dead, KL-1738, Založba kaset in plošč, RTV Ljubljana.
 3. The Smiths, The Queen Is Dead, KL-1738, Založba kaset in plošč, RTV Ljubljana.