Прејди на содржината

Кракен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цртеж на кракен

Кракен е легендарно морско чудовиште со џиновска големина за кое што се вика дека живее меѓу бреговите на Норвешка и Гренланд. Голем број на автори тврдат дека легендата потекнува од појавувањата на големи октоподи што може да порасне до 12-15 метри во должина, иако во оригиналните приказни немал пипала и повеќе личел на кит или рак.

Наводи[уреди | уреди извор]