Коски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коски јазик
Застапен во Судан
Говорници 2.680 (1984)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 fuj

Коски јазик или познат како фунгорски или кауски јазик е нигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и во 1984 година биле забележани 2.680 зборувачи.[1] Јазикот користи латиница.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]