Концерт (Вермер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Концерт
[[File:|300px|alt=]]
Творец Јоханес Вермер
Година circa 1664
Димензии 72.5 см × 64.7 см
Место Каде што не е познато уште од Изабела Стјуарт Гарднер музејската кражба во 1990 година

Концерт (ок. 1664 година) е слика на холандскиот сликар Јоханес Вермер, во кој е прикажан еден маж и две жени кои изведуваат музика. Таа припаѓала на музејот Изабела Стјуарт Гарднер во Бостон, но била украден во 1990 година и останува исчезната.[1] Поради оваа околност, тоа е предмет на голем број на популарни алузии.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The $500 Million Gardner Museum Heist: Have You Seen These Paintings?“. Time Magazine. March 18, 2013.