Прејди на содржината

Контемплации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Контемплации
АвторВиктор Иго
Изворен насловLes Contemplations
ЗемјаФранција
Јазикфранцуски
Издавач1856
Издадена
1859, 1877, 1883
Медиумпечатено издание

Контемплации (француски: Les Contemplations) — збирка поезија од францускиот писател Виктор Иго објавена во 1856. Содржи 156 поеми во седум книги.[1] Најголем дел од поемите биле напишани во периодот 1841–1855, а најстарата датира од 1830. Иго во некои поеми експериментирал и со жанрот автобиографија во стихови. Во најголем дел од поезијата во Контемплации има чувства како среќа, љубов, верба, но и смрт, тага. Збирката била и омаж кон ќерката Леополдина, која се удавила во Сена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Victor Hugo – Les Contemplations Архивирано на 10 јануари 2017 г. Académie de Nice
  2. Les Contemplations de Victor Hugo aLaLettre.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]