Конгоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Конгоански јазик
Kikongo
Застапен во Ангола, ДР Конго, Република Конго
Говорници 7 милиони  
5 милиони како втор јазик
Јазично семејство
Статус
Службен во  Ангола
 Демократска Република Конго
 Република Конго
Јазични кодови
ISO 639-1 kg
ISO 639-2 kon
ISO 639-3 kon — опсежен код
Поединечни кодови:
kng — конгоански
ldi — лариски
kwy — сансалвадорски конгоански
yom — јомбеански

Конгоанскиот (Kikongo) е нигер-конгоански јазик, од групата на банту-јазици. Јазикот го зборуваат Конгоанците и Ндундуанците во ДР Конго, Република Конго и Ангола. Конгоанскиот е тонски јазик. Јазикот е база за китуба, креолски јазик и лингва франка за најголемиот дел на централна Африка. Овој јазик бил мајчин јазик на голем број робови кои биле испратени во Америка. Јазикот го зборуваат околу 7 милиони луѓе и уште два милиони луѓе како втор мајчин јазик.

Правопис[уреди | уреди извор]

Денес јазикот нема стандардизиран правопис, па така има неколку правописни верзии кои се користат низ весниците, памфлетите и книгите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]