Комос (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владеењето на Комoс од Лоренцо Коста

Комос (грчки: Κῶμος) - во старогрчката митологија, бог на пијанството и ноќните веселби. Тој му бил син на богот Дионис. Од неговото име потекнува зборот „κωμωδία“ (комедија).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 110.