Комански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Команските јазици се фамилија на јазици на територијата на Судан и Етиопија и зафаќа 50.000 луѓе. Во оваа група на јазици спаѓаат: