Колумбијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Колумбијана“
рекламен постер
РежисерОливер Мегатон
ПродуцентЛук Бесон
Пјер Анџи Ле Погам
Главни улогиЗу Салдана
мајкл Вертан
клиф Куртис
Лени Џејмс
Калум Блу
Џорди Мола
МонтажаКамил Деламар
СтудиоStage 6 Films
EuropaCorp
Canal+
ДистрибутерTriStar Pictures
(Sony Pictures Entertainment)
Премиера26 август 2011
Времетраење108 минути
ДржаваФранција
САД
Јазиканглиски
Шпански
Буџет$40,000,000
Бруто заработка$60,965,854

Колумбијана (анг. Colombiana) e американски акционен филм во кој младата Зу Салдана се домаздува на сите оние виновни за смрта на нејзините родители. Филмот е сниман на повеќе локации низ Франција и САД во 2011 година.