Прејди на содржината

Козачки песни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Запорошки козак (Константин Маковски, уље на картону, 1884) од Константин Маковскиј (1884)

Козачките песни се народни песни создадени од Козаците.

Регионот Днепропетровск, Украина

[уреди | уреди извор]
Група „Миклухо Маклај”

Днепропетровските козачки песни, односно запорошките козачки песни од Днепропетровска Област, се наведени како нематеријално културно наследство на кое му е потребна итна заштита.[1][2] Козачките песни традиционално вклучуваат машко пеење.[3] Козачките песни во денешно време често се изведуваат и од жени, но ретко во мешани групи. Списокот на УНЕСКО споменува хорски групи.[4][5]

Нематеријално културно наследство

[уреди | уреди извор]

Во 2014 година во регионот Днепропетровск започнал иницијативната група за номинација за вклучување на козачки песни во списокот на нематеријално наследство на УНЕСКО. На 28 ноември 2016 година, Комитетот за заштита на списокот на нематеријално културно наследство вклучил козачки песни од регионот Днепропетровск на списокот на нематеријално културно наследство на кои им е потребна итна заштита. Според комитетот, овие дела, испеани од козачките заедници во регионот, зборуваат за трагедијата на војната и личните искуства на војниците. Текстовите одржуваат духовни врски со минатото, но се и забавни.[1]

Истражување

[уреди | уреди извор]

Првиот транскрибиран комплекс на козачки песни бил објавен во 1997 година од играчот на бандура, Виктор Кириленко. Во раните 2000-ти, експедиции во регионот на Днепропетровск за транскрипција на повеќе од овие народни песни биле спроведени од персоналот на Националниот универзитет во Днепропетровск.[6]

  1. 1,0 1,1 Cossack’s songs of Dnipropetrovsk Region
  2. „Traditions from Portugal, Uganda and Ukraine inscribed on the List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding“. UNESCO. November 29, 2016.
  3. „Козацькі пісні Дніпропетровщини вже в охоронному списку ЮНЕСКО. Що це змінить?“. Радіо Свобода.
  4. Marina, Zoia; Romashko, Oleksandra (July 21, 2022). „Cossack antiquities of Dnipropetrovsk region according to the research of the DNU expedition“. Universum Historiae et Archeologiae. 4 (2): 168–173–168–173. doi:10.15421/26210428. Архивирано од изворникот на 2023-03-19. Посетено на 2023-09-23 – преку uha.dp.ua.
  5. THE “IMPERIAL” AND THE “COSSACK” IN THE SEMIOTICS OF EKATERINOSLAV-DNIPROPETROVSK. The Controversies of the Foundation Myth, by Andrii Portnov and Tetiana Portnova
  6. „Cossack songs of Dnipropetrovsk region“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]