Кнедли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месо со Чешки кнедли (knedlíky)

Кнедли се еден вид на десерт од Средна и Источна Европа, кои најчесто се прават од сливи и кајсии. Кнедлите се во округли форми направени од варено тесто со основа од компири и брашно во средината се става слива и кајсија. Така зготвените кнедли, се увалкуваат лебни трошки, потоа се попржуваат во путер. Се служи со шеќер или цимет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]