Клуедо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Клуедо — популарна логичка друштвена игра на табла. Создадена е во Велика Британија, а ја осмислил британскиот музичар Антони Прат (Anthony E. Pratt) во 1943 година. Играта на пазарот прв пат се појавила во 1949 година.

Во играта може да учествуваат помеѓу 3 и 6 играчи, а наменета е за сите возрасти, од помладите основци па понатаму.

Прибор за игра[уреди | уреди извор]

Табла за игра
  • Табла за игра
  • 6 фигури во различни бои, кои претставуваат играчи-детективи
  • 2 коцки за игра
  • 1 „таен“ плик
  • 21 картичка - „трага“

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Cluedo (Original) - originalni izgled igre“. Clue Wiki. FANDOM Games Community. Посетено на 6. 2. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)