Прејди на содржината

Кинарос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинарос на карта

Кинарос (грчки: Κίναρος; латински: Cinarus; италијански: Zinari) — мал грчки остров во Егејското Море, именуван по артишокот (кинара) што го произведувал.[1][2] Се наоѓа западно од Калимнос и Лерос и источно од Аморгос, 5,5 наутички милји западно-југозападно од Левита.[3] Тој е вториот најзападен остров на Додеканезите, по Астипалеја, и има површина од 4,5 км2. Највисоката точка на островот е 296 метри.[4]

Население[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, населението на островот според пописот се состоело од 2 жители.[5] Ова бил грчки пар кој се вратил од Австралија и заработувале со одгледување добиток. Заклучно, од 2013 година останал само еден жител.[6][7][8]

Настани[уреди | уреди извор]

На 11 февруари 2016 година, хеликоптерот Агуста-Бел АБ212 ПН28 на грчката морнарица се урнал на островот Кинарос за време на обучна ноќна мисија, при што загинаа сите тројца офицери во бродот.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dictionary of Greek and Roman Geography (1854) (ed.
  2. Perseus: Harry Thurston Peck, Harpers Dictionary of Classical Antiquities (1898) http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Per.
  3. „KINAROS (Island) LEROS - GTP“. www.gtp.gr. Архивирано од изворникот на 2016-02-16. Посетено на 2016-02-13.
  4. Athenaeus, Deipnosophistae 2.70.
  5. «ΦΕΚ αποτελεσμάτων ΜΟΝΙΜΟΥ πληθυσμού», σελ. 10840 (pdf σελ. 366) α/α 17816, και σε μορφή Excel «Πίνακας αποτελεσμάτων ΜΟΝΙΜΟΥ Πληθυσμού-Απογραφής 2011 Архивирано на 24 ноември 2017 г.» στην ιστοσελίδα της ΕΛΣΤΑΤ. Αρχειοθετήθηκε 24/11/2017. Ανακτήθηκε 9/1/2018
  6. „Έκοψαν το επίδομα στην κυρά της Κινάρου και της ζητούν και νοίκι! |“. Neos Kosmos. 11 March 2018. Архивирано од изворникот на 2020-01-11. Посетено на 21 February 2020.
  7. „Έφυγε από τη ζωή ο ακρίτας της Κινάρου“. Rodiaki. 11 June 2013. Посетено на 2 January 2020.
  8. „The sort and simple story of lovely Eirini who lives alone in Kinaros (original: Η σύντομη και απλή ιστορία της υπέροχης Ειρήνης που ζει μόνη στην Κίναρο“. LIFO. 2 January 2020. Посетено на 21 February 2020.
  9. „Hellenic Navy helicopter crashes on Kinaros during military exercise“. tovima.gr. Посетено на 13 February 2016.