Кики Хакансон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Керстин МаргаретаКикиХакансон (родена на 23 јули 1929 година) е шведска манекенка и кралица на убавината,која првпат била победничка на изборот за убавина Мис на светот откако била крунисана за Мис на светот во Шведска во 1951 година.[1]

Прво појавување на Мис на светот 1951 година[уреди | уреди извор]

Првично Фестивалскиот натпревар во бикини,[2] Мис на светот бил организиран од Ерик Морли како реклама за костими за капење од средината на векот на фестивалот во Британија.[3] Хакансон носела бикини за време на ритуалот на крунисувањето,по што била осудена од папата,[4][5] а некои земји со религиозни традиции се заканиле дека ќе ги повлечат делегатите.[6] Во 1952 година,бикините биле забранети од натпреварот и биле заменети со поскромни костими за капење.[7][8] Додека бикините на крајот биле повторно претставени на Мис на светот,Хакансон останува единствената победничка што ја добила својата круна носејќи бикини.[6]

Наводи [уреди | уреди извор]

  1. Mitra, Ipshita. „Miss Worlds of the 50s and where they are now - Beauty Pageants - Indiatimes“. Femina Miss India. Посетено на 6 April 2018.
  2. Stein, Elissa; Meriwether, Lee (2006). Beauty Queen. Chronicle Books. стр. 45. ISBN 0-8118-4864-7.
  3. Dewey, Susan (2008). Making Miss India Miss World. Syracuse University Press. стр. 46. ISBN 0-8156-3176-6.
  4. Magnanti, Brooke (June 7, 2013). „Miss World bikini ban: why it's no victory for feminists“. Telegraph. Посетено на December 13, 2013.
  5. „Selvedge: The Fabric of Your Life“. Selvedge Ltd. 2005: 39. Наводот journal бара |journal= (help)
  6. 6,0 6,1 Lovegrove, Keith (2002). Pageant: The Beauty Contest. teNeues. стр. 1967. ISBN 3-8238-5569-7.
  7. Shin, Han (2004). Beauty with a Purpose. iUniverse. стр. 193. ISBN 0-595-30926-7.
  8. „1950-1955: Navel Maneuvers - The Bikini Breakout“. Bikini Science. Архивирано од изворникот на 13 October 2013. Посетено на 13 December 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди и достигнувања
Нова титула Мис на светот
1951
Наследник
 Шведска Меј-Луис Флоден
Нова титула Мис на светот во Шведска
1951
Наследник
Меј-Луис Флоден