КејблТел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логото на компанијата

КејблТел или CableTEL е најголем оператор на Електронска Комуникациска Мрежа во Македонија. Создадена е со обединување на 13 кабелски оператори од Македонија, од страна на група стратешки американски инвеститори[1].

Нуди повеке сервиси и разновидни пакети за своите корисници,како Кабелска Аналогна ТВ, Кабелска Дигитална ТВ, Кабелски Интернет (docsis), Кабелски Интернет (LAN), Фиксна Телефонија[2].

На 11 ноември 2011 година КејблТел стана дел од семејството „Близу“ (Blizoo)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Моповска, Маја (03.11.2009 11:07:43). "И Кју Ти Ви нов сопственик на КејблТел". Makfaks. Посетено на 2010-01-10. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Додевска, Анета (14.05.2008). "„Кејблтел" нуди телевизија, интернет и телефонија". А1. Посетено на 2010-01-10. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]