Кечигови риби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кечигови риби
Acipenseriformes
Период: Доцен Јура - денес[1]
Атлантска кечига, Acipenser oxyrinchus oxyrinchus
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Actinopterygii
Ред: Acipenseriformes
Фамилии

Acipenseridae—кечиги
Polyodontidae
Chondrosteidae—изумрена
Errolichthyidae—изумрена

Кечиговите риби или Acipenseriformes претставуваат ред на зракоперки.

Некои од поважните одлики на кечиговите риби се:

Видови[уреди | уреди извор]

Acipenseriformes[уреди | уреди извор]

Yanosteus longidorsalis

Ред Acipenseriformes

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wiley, Edward G. (1998). Paxton, J.R. & Eschmeyer, W.N. (уред.). Encyclopedia of Fishes. San Diego: Academic Press. стр. 76–79. ISBN 0-12-547665-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)