Керстин Екман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Керстин Екман (родена 27 август 1933 година во Risinge, Finspång, Östergötland County ) е шведски писател.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Керстин Екман напишала низа успешни романи за детективи (меѓу другите De tre små mästarna и Dödsklockan), но подоцна продолжила со психолошки и социјални теми . Меѓу нејзините подоцнежни дела се Mörker och blåbårsris (1972) (сместен во северна Шведска ) и Händelser vid vatten (1993), во кои таа се врати на формата на детективски роман .

Екман била избран за член на Шведската академија во 1978 година, но ја напуштила Академијата во 1989 година, заедно со Ларс Гиленстен и Вернер Аспенстром, поради дебатата по смртните закани упатени кон Салман Ружди . Во 2018 година, Академијата ја одобрила нејзината оставка, бидејчи правилата за членство се промениле овозможувајќи на членовите да си дадат оставка.[1]

Во 1998 година и бил доделен медалот Литерис и Артибус .

Керстин Екман на Саемот на книгата во Гетеборг 2011 година
  1. Andersson, Elisabet. „Fyra personer får lämna Akademien“ [Four persons have been granted permission to leave the Academy]. Svenska Dagbladet. Svenska Dagbladet. Посетено на 7 May 2018.