Керстин Гранлунд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Керстин Маријана Гранлунд Ведин (родена на 17 јуни 1951 година) е шведски ревијален уметник, комичар и глумица, која пораснала во Тролхатан.[1] Таа е првенствено позната како член на комичната група Галенскапарна ош Афтер Шеив.

Таа е во брак со поранешниот извршен директор на Лизеберг, Матс Ведин.

Биографија[уреди | уреди извор]

Керстин Гранлунд замислила кариера како психолог, пред Клес Ериксон да ја убеди да учествува во студентскиот спек Вастготаској во 1972 година. Во 1974 година, таа била ко-основач на спек групата Утан лотс. Од 1978 година е дел од групата Галенскапарна. Таа играла ревија со Хаг Гајгерт во 1976 и 1983 година. Во летото 1979 година, таа учествувала во Неделна ревија на Стен-Аке Седерхок во Лизеберг.

Како слободна жена во Галенскапарна и После бричење, Гранлунд толкувала широк спектар на женски улоги. Меѓу нејзините многубројни ликови се подвиг мајка во Стинсен Бринер , стриптизета Агда во Скрувен ар Лос , Американката Бони Армстронг во Грисен и сакен , грофицата во Ала ска бада и Лутата дама во програматаЕн химла манга.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2006 Den enskillde medborgaren („Индивидуален граѓанин“)
 • 2000 Гледпак
 • 1998 Åke från Åstol
 • 1996 Монопол („Монопол“)
 • 1993 Торнадо
 • 1991 година Стинсен Бринер... филм на сите („Господарот на станицата гори. . . Филмот, тоа е")
 • 1990 Macken - Roy's & Roger's Bilservice („Бензинска станица - сервис за автомобили на Рој и Роџер“)
 • 1989 En himla många програма („Многу програми“)
 • 1989 Hajen som visste för mycket („Ајкулата што знаеше премногу“)
 • 1987 Лејф
 • 1986 Обиколка на замокот
 • 1986 Мекен („Бензинска пумпа“)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Керстин Гранлунд на Шведската филмска база (англиски)

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]