Кензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кензе

Кензе (Езеро Квенц) е езеро во државата Бранденбург, Германија . Се наоѓа западно од градот Бранденбург на де Хафел, и е еден од голем број на директно поврзани езера, заедно со Брајтлингзе, Месершкел, Плауер Види и Вендзе .

Езерото има површина од 68 хектари и има максимална длабочина од 3 метри. .

Езерото е пловечко и има директен пристап до Плауер Види, а со тоа и на реката Хавел, на западниот крај. Силонскиот канал влегува во езерото на источниот крај. Навигацијата се администрира како дел од Унтер Хавел-Вассестахен.

За време на Втората светска војна, конвертираната зграда на езерото служеше како саботирачко училиште за шпиони кои учествувале во неуспешната операција Пасториус . [1]

  1. Vasey, Christopher (2016). Nazi Intelligence Operations in Non-Occupied Territories. McFarland. стр. 50–51. ISBN 9781476663531.