Кајкавско наречје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кајкавкото наречје е означено со виолетова боја

Кајкавското наречје е едно од трите главни наречја на хрватскиот јазик, покрај чакавското и штокавското наречје. Кајкавското наречје било основа за стилизирање на првиот хрватски стандарден јазик кој бил во јавна употреба, кој се базирал на винодолскиот крај. Името на ова наречје потекнува од прашачниот збор „што“ или на хрватски kaj. Го зборуваат Хрватите во Средна Хрватска, Горски Котар и Северна Истра.


Поврзано[уреди | уреди извор]