Катун (Врање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катун
Катун (српски)
Село
Држава Србија
ОкрубПчињски Округ
ОпштинаВрање
Население (2002)
 • Вкупно432
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Катун — село во општина Врање во Пчињскиот Округ. Според пописот од 2002 година, селото имало 432 жители (според пописот од 1991 година имало 449 жители).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во Врањската Котлина. Се наоѓа на 9 км југозападно од окружниот и општински центар Врање, на 3,2 км северозападно од селото Павловац, на 2,1 км јужно од селото Миливојце, на 3 км југоисточно од селото Бели Брег и на 4 км североисточно од селото Горни Вртогош.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото Катун живеат 317 возрасни лица, а просечната возраст на населението е 38,0 години (37,1 за мажи и 38,9 за жени). Во селото има 96 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 4,50.

Ова село е претежно населено со Срби (според пописот од 2002 година), а во последните три пописи е забележано намалување на бројот на жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]