Категорија:Википедија:Начела и напатствија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Опис: Оваа категорија ги содржи начелата и напатствијата на Википедија. Начелата и напатствијата се збир од правила и совети кои се заеднички договорени како правилни. Некои начела, како Википедија:Неутрална гледна точка и Википедија:Авторски права се наметнати директно од Фондацијата Викимедија и не се предмет на менување на самиот проект Википедија. Напатствијата се помалку фиксирани и почесто ја имаат формата на совети, но сепак, послушноста кон нив е очекувана.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 3 поткатегории од вкупно 3.

Страници во категоријата „Википедија:Начела и напатствија“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.