Категорија:Ѕвезди од типот L

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ѕвездите од спектрален тип L (наречени литиумски џуџиња) се вид кафеави џуџиња. Ваков спектар може да имаат и мошне младите планети.

Оваа категорија моментално не содржи страници или податотеки.